Sh-78/sec-2/l11.39 over Hog Tusk Creek
Good Condition22 years old820 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Lee |
| Location | 1 Mi No Jct US 79/sh 78 |
| Carries | Sh-78/sec-2/l11.39 |
| Crosses | Hog Tusk Creek |
| Coordinates | 34.78714, -90.97985 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.2 ft (28.1 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 283.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 820 (2018) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006945 |