US 24 E over Mo 10 Or 24 Ns Rr
Fair Condition51 years old2,413 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Carroll |
| Location | S 9 T 52 N R 23 W |
| Carries | US 24 E |
| Crosses | Mo 10 Or 24 Ns Rr |
| Coordinates | 39.33858, -93.49044 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 338.9 ft (103.3 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Area | 1725.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1975 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,413 (2024) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2498 |