Co RD SW 1250 over Bear CR
Fair Condition37 years old110 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Johnson |
| Location | S 26 T 44 N R 28 W |
| Carries | Co RD SW 1250 |
| Crosses | Bear CR |
| Coordinates | 38.57262, -93.97244 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 191.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 110 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24980 |