Midway AVE over Larry CR
Fair Condition97 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Daviess |
| Location | S 2 T 59 N R 28 W |
| Carries | Midway AVE |
| Crosses | Larry CR |
| Coordinates | 39.95622, -94.01140 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 44.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 24983 |