Co RD SW 1541 over Big CR
Good Condition27 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Johnson |
| Location | S 29 T 44 N R 28 W |
| Carries | Co RD SW 1541 |
| Crosses | Big CR |
| Coordinates | 38.58005, -94.03094 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 266.1 ft (81.1 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 640.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24992 |