County RD 518 over Drain Dtch
Fair Condition96 years old5 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Stoddard |
| Location | S 4 T 26 N R 12 E |
| Carries | County RD 518 |
| Crosses | Drain Dtch |
| Coordinates | 36.91891, -89.77003 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 14.4 ft (4.4 m) |
| Deck Area | 83.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25000 |