US 160 E over Briar CR
Good Condition54 years old1,092 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ripley |
| Location | S 20 T 23 N R 2 E |
| Carries | US 160 E |
| Crosses | Briar CR |
| Coordinates | 36.63762, -90.87831 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 159.1 ft (48.5 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 601.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,092 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2501 |