County Road 351 over Stream
Fair Condition40 years old5 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Carroll |
| Location | S 8 T 52 N R 21 W |
| Carries | County Road 351 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 39.33739, -93.29143 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 46.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25012 |