6036 over Miami Ditch
Fair Condition101 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 26 T 39 N R 31 W |
| Carries | 6036 |
| Crosses | Miami Ditch |
| Coordinates | 38.13218, -94.29916 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 96.1 ft (29.3 m) |
| Max Span | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 140.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 25022 |