331 ST over Lick Br
Fair Condition33 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cass |
| Location | S 18 T 43 N R 29 W |
| Carries | 331 ST |
| Crosses | Lick Br |
| Coordinates | 38.51168, -94.17037 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 62.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25024 |