US 70b Log 5.54 over Spring St.
Good Condition22 years old2,302 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Garland |
| Location | US 70 WB Ramp & Spring ST |
| Carries | US 70b Log 5.54 |
| Crosses | Spring St. |
| Coordinates | 34.50296, -92.97619 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 230.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,302 (2011) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006949 |