Prigmor AVE over Turkey CR
Good Condition37 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 10 T 27 N R 32 W |
| Carries | Prigmor AVE |
| Crosses | Turkey CR |
| Coordinates | 37.07194, -94.40480 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 155.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2023) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25026 |