Farm RD 1120 over Flat CR
Fair Condition85 years old150 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Barry |
| Location | S 21 T 23 N R 27 W |
| Carries | Farm RD 1120 |
| Crosses | Flat CR |
| Coordinates | 36.69718, -93.85411 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 245.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 25033 |