Lake ST over Br Of Mid Fk
Good Condition29 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Macon |
| Location | S 2 T 57 N R 14 W |
| Carries | Lake ST |
| Crosses | Br Of Mid Fk |
| Coordinates | 39.77338, -92.43159 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 55.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25035 |