W 395 ST over Noble Br
Fair Condition106 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 30 T 62 N R 28 W |
| Carries | W 395 ST |
| Crosses | Noble Br |
| Coordinates | 40.14198, -94.09016 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 89.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25039 |