County RD 416 over Mams Slu
Fair Condition56 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 23 T 51 N R 7 W |
| Carries | County RD 416 |
| Crosses | Mams Slu |
| Coordinates | 39.19201, -91.65784 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 58.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25040 |