County Road 109 over Moss CR Dtch
Fair Condition86 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Carroll |
| Location | S 6 T 51 N R 25 W |
| Carries | County Road 109 |
| Crosses | Moss CR Dtch |
| Coordinates | 39.25350, -93.74214 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 35.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25048 |