Co RD SW 1921 over Br Of Big CR
Fair Condition126 years old63 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Johnson |
| Location | S 3 T 44 N R 29 W |
| Carries | Co RD SW 1921 |
| Crosses | Br Of Big CR |
| Coordinates | 38.64078, -94.10315 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 113.8 ft (34.7 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 239.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 63 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25051 |