SH 220 over Ellis Creek - Washington
Good Condition8 years old60 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Washington |
| Location | 0.8 Mi S Jct HWY 170 |
| Carries | SH 220 |
| Crosses | Ellis Creek - Washington |
| Coordinates | 35.77011, -94.26906 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 142.7 ft (43.5 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 413.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2018) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 722 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006955 |