County RD 716 over Br Of Mams CR
Fair Condition29 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 31 T 50 N R 7 W |
| Carries | County RD 716 |
| Crosses | Br Of Mams CR |
| Coordinates | 39.13394, -91.67703 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 78.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25059 |