RT Ra S over Mc Carty Br
Fair Condition56 years old36 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Sullivan |
| Location | S 19 T 63 N R 19 W |
| Carries | RT Ra S |
| Crosses | Mc Carty Br |
| Coordinates | 40.24336, -93.07812 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 37.7 ft (11.5 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 126.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36 (2024) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2506 |