Al-253 over Pearce Mill Creek
Fair Condition71 years old245 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Marion |
| Location | 2 Mi S Jct US 278 |
| Carries | Al-253 |
| Crosses | Pearce Mill Creek |
| Coordinates | 34.12106, -87.83558 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 144.0 ft (43.9 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 311.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 245 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 005352 |