State Highway 41 over Six Mile Creek Franklin
Good Condition23 years old420 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Franklin |
| Location | 2.2 Mile N. Of Logan Coun |
| Carries | State Highway 41 |
| Crosses | Six Mile Creek Franklin |
| Coordinates | 35.26801, -93.93602 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 187.0 ft (57 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 570 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 420 (2018) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006956 |