Co RD SW 1501 over Br Of W Post Oak C
Fair Condition126 years old46 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Johnson |
| Location | S 16 T 45 N R 28 W |
| Carries | Co RD SW 1501 |
| Crosses | Br Of W Post Oak C |
| Coordinates | 38.71041, -94.03199 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 99 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25077 |