RT A E over Indian CR
Fair Condition52 years old776 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 6 T 64 N R 27 W |
| Carries | RT A E |
| Crosses | Indian CR |
| Coordinates | 40.37751, -93.97703 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 110.9 ft (33.8 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 419.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 776 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2508 |