Old HWY 36 over Bnsf Rr
Poor Condition101 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Macon |
| Location | S 17 T 57 N R 15 W |
| Carries | Old HWY 36 |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 39.75470, -92.60665 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 214.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25087 |