County RD 2180 over Dry Valley Br
Fair Condition126 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lawrence |
| Location | S 29 T 27 N R 28 W |
| Carries | County RD 2180 |
| Crosses | Dry Valley Br |
| Coordinates | 37.01785, -94.01199 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 42.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1970) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 25091 |