Sh-121/sec-3/l6.08 over Spring Creek
Good Condition22 years old480 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Lee |
| Location | 6.08 Mi So Of Jct US 79 |
| Carries | Sh-121/sec-3/l6.08 |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 34.68804, -90.89660 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 311.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 480 (2019) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006958 |