County RD 3125 over Stinking CR
Fair Condition27 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Vernon |
| Location | S 2 T 34 N R 29 W |
| Carries | County RD 3125 |
| Crosses | Stinking CR |
| Coordinates | 37.74158, -94.06937 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 63.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25097 |