Ivory AVE over Penhook Br
Fair Condition64 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Daviess |
| Location | S 13 T 60 N R 29 W |
| Carries | Ivory AVE |
| Crosses | Penhook Br |
| Coordinates | 40.01477, -94.11034 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 59.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25098 |