US 54 W over Brush CR
Fair Condition51 years old7,612 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Miller |
| Location | S 29 T 42 N R 14 W |
| Carries | US 54 W |
| Crosses | Brush CR |
| Coordinates | 38.36781, -92.49824 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Area | 238 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,612 (2024) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2510 |