Sh-121/sec3/l14.4 over Cypress Bayou
Good Condition22 years old470 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Lee |
| Location | 0.5 Miles West Jct SH 1 |
| Carries | Sh-121/sec3/l14.4 |
| Crosses | Cypress Bayou |
| Coordinates | 34.65721, -90.77806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 121.1 ft (36.9 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 372.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 470 (2019) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006959 |