Is 170 W over Ns Rr Coldwater CR
Fair Condition46 years old48,653 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 2979 T 46 N R 6 E |
| Carries | Is 170 W |
| Crosses | Ns Rr Coldwater CR |
| Coordinates | 38.75731, -90.33876 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 861.9 ft (262.7 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Area | 4754.9 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 48,653 (2024) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2513 |