County Road 101 over W Fk Of Wakenda CR
Fair Condition96 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Carroll |
| Location | S 6 T 52 N R 25 W |
| Carries | County Road 101 |
| Crosses | W Fk Of Wakenda CR |
| Coordinates | 39.34805, -93.75891 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 112.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25141 |