Us-64/sec-13/l7.30 over Cache River
Good Condition22 years old4,800 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Woodruff |
| Location | 7.30 Mi E White Co Line |
| Carries | Us-64/sec-13/l7.30 |
| Crosses | Cache River |
| Coordinates | 35.27077, -91.23917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 857.0 ft (261.2 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 3421.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,800 (2019) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000006961 |