County RD Trapper over Drywood CR
Poor Condition106 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Vernon |
| Location | S 3 T 34 N R 33 W |
| Carries | County RD Trapper |
| Crosses | Drywood CR |
| Coordinates | 37.75403, -94.53406 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 169.9 ft (51.8 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 222.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 25154 |