Sh51sec1kingop over I 30 Sec. 14 Log 72.86
Good Condition22 years old10,264 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Clark |
| Location | 2.25 Mi. W Jct US 67 |
| Carries | Sh51sec1kingop |
| Crosses | I 30 Sec. 14 Log 72.86 |
| Coordinates | 34.11822, -93.09356 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 309.1 ft (94.2 m) |
| Max Span | 104.0 ft (31.7 m) |
| Deck Width | 73.5 ft (22.4 m) |
| Deck Area | 2110.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,264 (2018) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006962 |