Anvil ST over Br Of Mussel Fk CR
Good Condition34 years old10 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Macon |
| Location | S 5 T 60 N R 17 W |
| Carries | Anvil ST |
| Crosses | Br Of Mussel Fk CR |
| Coordinates | 39.96267, -92.82642 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 51.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25156 |