Mo 39 S over Stockton Lk
Fair Condition59 years old884 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Dade |
| Location | S 25 T 32 N R 27 W |
| Carries | Mo 39 S |
| Crosses | Stockton Lk |
| Coordinates | 37.48439, -93.85980 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 391.1 ft (119.2 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 1108.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 884 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2516 |