State Highway 309 over Smith Creek-franklin Co.
Good Condition22 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Franklin |
| Location | 5.1 Mi So Jct HWY 23 |
| Carries | State Highway 309 |
| Crosses | Smith Creek-franklin Co. |
| Coordinates | 35.40429, -93.81640 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 141.1 ft (43 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 485.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2018) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 622 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006963 |