10508 over Br Of Pryor CR
Fair Condition33 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 13 T 38 N R 33 W |
| Carries | 10508 |
| Crosses | Br Of Pryor CR |
| Coordinates | 38.07214, -94.50687 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Area | 76.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25171 |