US 160 E over Stockton Lk
Good Condition59 years old984 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Dade |
| Location | S 14 T 31 N R 26 W |
| Carries | US 160 E |
| Crosses | Stockton Lk |
| Coordinates | 37.42116, -93.75906 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 303.1 ft (92.4 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 924 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 984 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2518 |