County RD 350 over S Fk Of Salt Rvr
Fair Condition89 years old75 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Audrain |
| Location | S 24 T 52 N R 9 W |
| Carries | County RD 350 |
| Crosses | S Fk Of Salt Rvr |
| Coordinates | 39.26897, -91.85825 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 104.0 ft (31.7 m) |
| Max Span | 101.0 ft (30.8 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 221.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 25185 |