Union Track RD over Trib Of Landon Br
Fair Condition96 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Vernon |
| Location | S 5 T 34 N R 31 W |
| Carries | Union Track RD |
| Crosses | Trib Of Landon Br |
| Coordinates | 37.73163, -94.34537 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 73.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 25186 |