US 62 E over Little Rvr
Fair Condition54 years old1,691 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | New Madrid |
| Location | S 8 T 22 N R 13 E |
| Carries | US 62 E |
| Crosses | Little Rvr |
| Coordinates | 36.55523, -89.67015 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 238.8 ft (72.8 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 946.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,691 (2024) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2519 |