Farm RD 2170 over Br Of Mikes CR
Poor Condition91 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Barry |
| Location | S 26 T 23 N R 29 W |
| Carries | Farm RD 2170 |
| Crosses | Br Of Mikes CR |
| Coordinates | 36.68754, -94.03407 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 63.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25195 |