Mo 33 S over W Fk Lost CR
Fair Condition67 years old2,223 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | DeKalb |
| Location | S 22 T 58 N R 31 W |
| Carries | Mo 33 S |
| Crosses | W Fk Lost CR |
| Coordinates | 39.83428, -94.36238 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 142.1 ft (43.3 m) |
| Max Span | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 459.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,223 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 252 |