Mo 43 S over Lit N Fork
Fair Condition54 years old1,541 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Barton |
| Location | S 17 T 31 N R 32 W |
| Carries | Mo 43 S |
| Crosses | Lit N Fork |
| Coordinates | 37.44176, -94.48259 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.2 ft (8.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 96.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,541 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2520 |