Lee Creek Rd. over Interstate 40-craw. Co.
Good Condition21 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Crawford |
| Location | 3.14 Mi. E. Of Ok Line |
| Carries | Lee Creek Rd. |
| Crosses | Interstate 40-craw. Co. |
| Coordinates | 35.45903, -94.39203 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 351.4 ft (107.1 m) |
| Max Span | 128.9 ft (39.3 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1392.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (2018) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000006969 |