County RD 2187 over Spring Rvr
Poor Condition96 years old75 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lawrence |
| Location | S 31 T 27 N R 26 W |
| Carries | County RD 2187 |
| Crosses | Spring Rvr |
| Coordinates | 37.00399, -93.82517 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 74.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 25209 |